Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

31.5.2018 - 1.6.2018

Mezinárodní konference Lessons of 1968

Zastoupení Evropské Unie v Ruské federaci, Mezinárodní Memorial, Nadace Gorbačova, České centrum, Slovenské kulturní centrum, Francouzský institut v Rusku a Ústav pro studium totalitních režimů Vás zvou na mezinárodní konferenci Lessons of 1968, která se bude konat ve dnech 30. května - 1. června v Moskvě.

Pro většinu evropských zemí představuje rok 1968 symbolické datum. Pro mnohé znamená zásadní předěl, počátek nové éry. Není náhodou, že se v kulturním kontextu  hovoří o generaci 68. roku. Tehdy intelektuální a sociální revoluce zásadním způsobem  ovlivnila způsob života a kulturní a politický vývoj západního světa.

 Cílem konference Lessons of 1968 je představení a diskuse o různých formách, v nichž se historická paměť té doby uchovala v západní a východní Evropě. Ludmila Ulickaja, Adam Michnik, Petr Pithart, Zdeněk Hazdra, Vladimir Lukin, Alexander Daniel, Elena Londáková, Sergej Lukaševskij, Irina Ščerbakova, Andrej Kolesnikov, Gerd Koenen a mnozí další budou debatovat o tom, jak jsou tyto události reflektovány v dnešní době v různých zemích a jaké mýty se objevily v průběhu času. Měl rok 1968 stejné důsledky pro kulturní rozvoj různých evropských zemí? Jak je evropská zkušenost reflektována v ruském kontextu? Jaký význam má pro východní Evropu vnímání událostí roku 1968 a co znamenal pro Sovětský svaz protest osmi demonstrantů proti invazi do Československa?

 

 30. května bude ve Francouzském institutu promítnut snímek Květen roku 68, podivné jaro a následovat bude debata s režisérem Dominique Beaux. Film vypráví o událostech května 1968 z hlediska těch, kteří čelili demonstrantům: policistů, vedoucích podniků, státních představitelů, vojáků, komunistických funkcionářů. Kromě toho režisér představí unikátní archivní fotografie Philippe Graseho, jejichž výstava bude probíhat ve Francouzském institutu od 23. května do 9. června.

 31. května se v Nadaci Gorbačova uskuteční kulatý stůl s názvem Od pražského jara k Přestavbě. Badatelé z Ruska, České republiky a Slovenska představí současný pohled na události, aktéry, příčiny a důsledky československého pokusu o reformování socialismu sovětského stylu, které vyústily v srpnovou invazi.

 Večer 31. května se bude konat debata na téma Rok 1968: památka a mýtus, na níž se sejdou účastníci a pamětníci událostí roku 1968 v Československu a Sovětském svazu. Diskuse bude zahájena čtením úryvků z oficiálních usnesení SSSR o vstupu vojsk do Československa, výňatků z deníku Pravda ze srpna 1968, Kunderovy Nesnesitelné lehkosti bytí o událostech roku 1968 v Praze, Poledne Natálie Gorbaněvské o stíhání účastníků demonstrace 25. srpna 1968 na Rudém náměstí a také vzpomínek a deníkových záznamů obyčejných lidí, reflektujících tyto události.

 1. června budou na půdě Mezinárodního Memorialu odborníci pokračovat v debatě o historickém, sociálním a politickém kontextu událostí roku 1968.

 

Konference bude zakončena 1. června v Ejzenštejnově knihovně promítáním filmového snímku, jenž vznikl v roce 1970 pod bedlivým dozorem představitelů sovětských vojsk, a to odvážného politického dramatu Karla Kachyni Ucho. Snímek byl zakázán a poprvé jej mohli diváci spatřit na filmovém plátně až v roce 1989. Film bude komentovat Julija Liderman a Josef Pazderka.

 

Podrobný program můžete nalézt zde: https://www.memo.ru/ru-ru/

 

Vstup na veškeré akce je zdarma, zájemci se však musí registrovat.

 Pro zájemce o účast na kulatém stole Od Pražského jara k přestavbě v Nadaci Gorbačova se prosím registrujte nejpozději do 28. května včetně na adrese public@gorby.ru, do předmětu uveďte Participation in the  Round Table ‘From Prague Spring to Perestroika, a do textu Vaše jméno, příjmení, povolání nebo obor studia.

 

Pokud se chcete zúčastnit diskuse Rok 1968: památka a mýtus a navštívit promítání v Ejzenštejnově knihovně a Francouzském kulturním středisku, registrujte se na zde: https://euinrussia.timepad.ru/event/722513/

 

Zájemci o účast na druhém dni konference v Mezinárodním Memorialu prosíme o registraci zde: https://www.memo.ru/ru-ru/events/calendar/331#list

 

 

Foto: záběr z filmu Josefa Pazderky Invaze 1968

 

 

 

Místo konání:

Moskva, Leningradskij prospekt 39 budova 14

Datum:

Od: 31.5.2018
Do: 1.6.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala