Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.4.2018 - 22.4.2018

Řecké pašije - premiera v Jekatěrinburgu

Ve Státním akademickém divadle opery a baletu v Jekatěrinburgu bude poprvé v ruské historii uvedena opera Řecké pašije českého skladatele Bohuslava Martinů. Premiéra se uskuteční ve dnech 19., 20., 21. a 22. dubna 2018. Opera bude provedena ve čtyřech dějstvích s jednou přestávkou.

Doposud nebyla v Rusku ani jedna z šestnácti oper Bohuslava Martinů nikdy uvedena. Skladatel nad svou poslední operou Řecké pašije pracoval mezi léty 1954-59 a v roce 1957 a 1959 ji překomponoval. V Jekatěrinburgu bude představena první verze opery. Libreto k opeře spolu se skladatelem napsal řecký spisovatel Nikos Kazantzakis na motivy vlastního románu Kristus znovu ukřižovaný. Anglické libreto do ruštiny přeložila Sofia Averčenko. Opera je společným dílem dirigenta Oliver von Dohnányi a režiséra Thaddeus Strassberger.

Jelikož je děj opery těsně svázán s křesťanstvím, proběhl celý projekt také pod patronátem pravoslavné církve za konzultace zástupce eparchie pravoslavné církve v Jekatěrinburgu, igumena Veniamina Rajnikova.

Jekatěrinburgské divadlo nedávno uvedlo opery Satyagraha a Pasažérka a spolu s operou Řecké pašije tak tvoří trilogii s tématem neprotivení se zlu a vítězství člověka nad okolnostmi.

Nahrávka z premiérového představení opery Řecké pašije bude vydána na DVD.

Dne 20. dubna bude divadlo společně s Centrem Borise Jelcina pořádat besedu s názvem Opera a náboženství, které se zúčastní ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina, předseda Mezinárodního výboru přátel Nikose Kazantzakise George Stassinakis, ředitelka Řeckého kulturního centra v Moskvě Theodora Jannitsi a také ruští hudební kritici a vědci.

Vstupenky a další informace k projektu naleznete na webových stránkách greekpassion.uralopera.ru

Místo konání:
Jekaterinburg, třída Lenina 46a
Datum:

Od: 19.4.2018
Do: 22.4.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala