Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.2.2016 - 1.4.2016

Výstava Osvětimské album v Moskvě

V moskevském Centru fotografie bratří Lumiérů bude vystaveno Osvětimské album, unikátní kolekce fotografií o koncentračním táboře a životě v něm z let 1942-1943. Výstava bude doprovázena také projekcí vybraných filmových záznamů pamětníků.

V jedné z předních moskevských galerií Centru fotografie bratří Lumiérů bude představena kolekce tzv. "Osvětimského alba" (něm. Auschwitz Album, známého také jako Album Lilli Jakob), unikátního fotografického souboru vzniklého z kopií fotografií nalezených bezprostředně po skončení druhé světové války v kasárnách německého tábora Nordhausen-Dora. Do sbírek Židovského muzea v Praze se dnes nejucelenější zachovaná verze tohoto cyklu dostala v roce 1947, kdy jej nálezkyně alba Lilli Jakob nechala přefotit na skleněné negativy, aby za získané prostředky mohla odcestovat do USA.

V rámci moskevské výstavy budou představeny také filmové materiály z fondů USC Shoah Foundation, výpovědi pamětníků, očitých svědků koncentračního tábora Auschwitz. Vernisáž výstavy pro zvané hosty proběhne v úterý 2. února v 19. hodin za účasti vedoucího archivu Židovského muzea v Praze Martina Jelínka a představitelů kulturních center České republiky, Polska a Izraele, kteří jsou spoluorganizátory akce. 

Výstava bude pro veřejnost přístupná od 3. února. V průběhu jejího trvání je naplánována celá řada doprovodných akcí, o kterých Vás budeme průběžně informovat. Dne 3. února od 19 hodiny bude uskutečněna přednáška na téma Osvětimského alba přímo od jejího přažského kurátora Martina Jelínka. Přednáška je plánována v anglickém jazyce a ruským překladem. 

 

Podrobnější informace o výstavě v Moskvě (v ruštine): zde

Web USC Shoah Foundation (v češtině): zde

 

Místo konání:

č.p. 3, blok 1, Bolotnaja naberežnaja, Moskva

Datum:

Od: 3.2.2016
Do: 1.4.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala