Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.1.2017 18:00

Nepříliš známé způsoby chování primátů

26.1.2017 od 18.00 hodin v Ústavu problémů ekologie a evoluce Ruské akademie věd proběhne přednáška doktorky přírodních věd Karlovy Univerzity Mariny Vančatové.

Mezi lidem podobné primáty patři gorily, šimpanzi, šimpanzi bonobo a orangutani. Mají toho mnoho společného, ale zároveň také existuje dost odlišností. Pokud budeme porovnávat jejich chování, je možné nalézt spoustu obecných rysů, např. ve vztahu k majetku, i když nic nevlastní. Nebydlí v norách jako hlodavci a nemají dlouhodobé obydlí. Každý den si vytváří nová doupata. Nemají lícní torby, ve kterých je možné alespoň na chvíli něco schovat. Nevlastní oblečení s kapsami ani kabelky, do kterých je možné něco umístit. Přesto jsou obklopeni předměty, jak v zoo parcích tak také v přírodě, které chtějí mít, a nejedná se pouze o potravu. Jakým způsobem to tedy dělají?

Na několika příkladech ze života primátů na toto téma pohovoří Mgr. Marina Vančatová, PhD. z České republiky, která se zabývá etologií primátů. Pohovoří také o vzájemných vztazích primátů, o jejich sympatiích a antipatiích. Velký důraz bude kladen na vzájemné vztahy ve skupinách primátů, nejen mezi mláďaty a matkou ale také otcem. Podílí se samci primátů aktivně na výchově mláďat, nebo jen předají své geny další generaci? Věnují vždy samice maximální péči svým potomkům? Také o těchto tématech bude řeč. Vystoupení Mariny Alexejevny Vančatové je organizováno za podpory Českého centra v Moskvě.

 

Místo konání:

Moskva, Leninskij prospekt 33

Datum:

26.1.2017 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala