Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.11.2017

Festival loutkového divadla v Južno-Sachalinsku

V rámci 4. ročníku Mezinárodního festivalu kulturního divadla přijede do Ruska český dramatický kolektiv Geisslers Hofcomoedianten, se svým divadelním představením Já jsem Krabat, jež je inspirováno folklórem Lužických Srbů. Představení se bude konat ve městě Južno-Sachalinsk.

Toto představení bude uvedeno i v Moskvě, a to v prostorách Malého sálu Moskevského loutkového divadla 1. listopadu v 19:00, bližší informace zde

Geisslers Hofcomoedianten  – nezávislý divadelní soubor mladých profesionálů, který byl založen více než před 15 lety v rámci festivalu kvalitního barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks, kde poprvé vystoupili s inscenací Amor tiranno.

Soubor se po celou dobu své existence aktivně účastní mnoha festivalů a vystupuje nejen v Česku, ale také v zahraničí.

Základním zdrojem inspirace „Geisslers Hofcomoedianten“ je divadlo v období baroka. Dle barokní tradice je jejich tvorba založena na kontrastech mezi vysokými a nízkými žánry, komedií a dramatem. Pracují se silnou vizualizací, kladou důraz na muzikálnost a propracovanou formu, která jde ruku v ruce s obsahem.

Historické zdroje potvrzují, že v Sasku v XVII. století žil přistěhovalec z Chorvatska ( Kroatia odkud také vzniklo jméno Krabat). Byl to to údajně důstojník Jan Šadovič, který zemřel v roce 1704. Během turecké války mu za zásluhy kurfiřt August II. Silný věnoval neveliké jmění ve Velkých Ždárech. Jan Šadovič je zmiňován i v kronice města Kulov, kterou napsal kněz F. Kravec v roce 1878: „v lidové pověsti je tento chorvatský důstojník Krabat nazýván čarodějem“. Postupně o něm vznikaly další a další legendy, díky kterým se z Krabata stal hrdina a ochránce lidu. Historická postava se „rozplynula“ ve folklórní tradici a transformovala se do legendy o Krabatovi.

Projekt je realizován za podpory Velvyslanectví ČR a Českého centra v Moskvě.

4. Mezinarodný festival loutkového divadla 

Geisslers Hofcomoedianten 

 

 

Místo konání:
Južno-Sachalinsk, Kommunističeskij pr.,28 A
Datum:

5.11.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala