Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.10.2016 - 31.10.2016

Bronislava Volkova: autorské čtení

Básnířce, Čechoameričance Bronislavě Volkové nedávno v nakladatelství Nikitinskie vorota vyšel ruský překlad výběru její poezie. Při příležitosti cesty po Rusku proběhne také několik veřejných čtení nejen z této knihy, ale i z její další tvorby.

V úterý 25. 10. v 18:30 proběhne v PEN centru (Neglinnaja 18/1) prezentace ruského překladu knihy básní Šepot vselennoj známé české básnířky Bronislavy Volkové, knihu vydalo nakladatelství U Nikitskych vorot.

Bronislava Volková je česko-americká básnířka, která píše v obou jazycích, je také překladatelka, prozaička, členka českého a amerického PEN klubu. Je emigrantka, která dlouhou dobu žila v USA, kam po roce 1968 musela odjet, nikdy ale nezapomněla na český jazyk a svůj původ. Podle jejích slov má dvě duše a dva životy. Kritici ji nazývají metafyzickou básnířkou. „Její poezie je poezie srdce. Ve velké míře je surrealistická a nepropustná a zaměřuje se na existenciální otázky lidského osudu a duchovního vnímání světa.“

Bronislava Volková je také slavistka a již odmala se zabývala ruštinou, která se pro ni stala jakoby druhým rodným jazykem. Je autorkou 11 sborníku básní, řady dvoujazyčných česko-anglických vydání své vlastní poezie, dvou knih o sémiotice jazyka a literatury, obsáhlé antologie překladů českých básníků do angličtiny. Její poezie je přeložena do mnoha jazyků. Kromě poezie a vědy se také zabývá uměním koláže, ruční výrobou knih a vedením multimediálních představení. Je zaslouženou profesorkou univerzity v Bloomingtonu v Indianě, kde 30 let pracovala jako ředitelka českého programu. Je také nositelkou několika mezinárodních ocenění za poezii.

 

Místo konání:

Moskva, ul. Neglinnaja 18/1 (25.10.), ul. Juliusa Fučika 12/14 (26.10.)

Datum:

Od: 20.10.2016
Do: 31.10.2016

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala