Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.4.2017 - 17.4.2017

České projekty na Prvním moskevském bienále designu 2017

Za podpory Českého centra bude na Bienále představena tvůrčí skupina OKOLO European Design Stories a projekt „Mladí a úspěšní“ věnovaný mladým českým designérům. Nový společný projekt Školy designu Vyšší školy ekonomiky, Fondu podpory a rozvoje grafického designu Zlatá včela a Moskevského muzea designu proběhne v prostorách Centrálního domu umělců v parku Muzeon v centru Moskvy ve dnech 11. až 16. dubna 2017 a představuje nový otevřený formát studia, dialogu a spolupráce všech zúčastněných v procesu tvorby současného designu.

Cílem je ukázat, co se v designu aktuálně děje a jaké jsou perspektivy dalšího vývoje, ukázat spektrum užití designu, představit design jako disciplínu sjednocující procesy výroby, komunikace a byznysu. Bienále designu by mělo ukázat celkový vliv designu na kvalitu života člověka, svůj rostoucí význam nejen pro materiální svět, který nás obklopuje, ale i pro vnitřní svět každého z nás. Bienále představí nejnovější vymoženosti designu ve všech jeho oblastech: v průmyslovém, módním, grafickém, informačním designu, designu prostředí, obchodních prostor, různých organizovaných akcí, designu jako umění, myšlení, komunikace a jako prostředek propagace zboží, služeb, technologií a obchodu. 

OKOLO je tvůrčí skupina, která se zaměřuje na obory designu, architektury, umění, stylu a módy a v celou škálu kulturního života ve městě. Aktivně působí na internetu, v časopisech, na výstavách a speciálních projekcích a akcích, na kterých se snaží navázat spolupráci s tvůrčími lidmi z nejrůznějších oblastí. Spojuje umělce a hledá nový neobyčejný obsah, snaží se najít nové způsoby vyjadřování umělecké tvorby a tvořivosti a jejich propagace.

Skupina OKOLO byla založená v roce 2009, iniciátory jejího vzniku byli Adam Štěch, Matěj Činčera a Jan Kloss. Hlavní zájem je kladen na původní projekty v podobě publikací, výstav a tvorby. K našim projektům patří čtyři vydání časopisu OKOLO, speciální knihy designu jako např. OKOLO Mollino nebo Radikální sezení pro galerii Depot Basel, kurátorské výstavy v Praze, Bratislavě, Lodži, Londýně, Stockholm a Miláně. OKOLO spolupracovalo s Depot Basel, SightUnseen, Architonic, Domus, Wallpaper, Modern, Phillips de Pury a dalšími.

 

Matěj Činčera (narozen 1998 v Praze)

V roce 2014 ukončil Matěj Činčera studium grafického designu a vizuálních komunikací Akademie Umění, Architektury a Designu v Praze (Atelier of Graphic Design and Visual Communication at the Academy of Arts, Architecture and Design in Prague – AAAD). Je spoluzakladatelem tvůrčích skupin OKOLO a Pedal project. Obě skupiny jsou velmi aktivní v oblasti designu, architektury a cyklistiky. Své umění prezentují v knižních publikacích, na výstavách atd. Jeho projekt OKOLO Mollino získal ocenění Nejkrásnější kniha roku 2011 a také byl ve finále soutěže Czech Grand Design 2011. V roce 2012 zvítězil s projektem OKOLO v oblasti grafického designu v soutěži Czech Grand Design 2012. Také vyučuje grafický design na pražské umělecké škole Scholastika.

 

Adam Štěch (narozen 1986 v Děčíně)

Adam se už dlouho zabývá designem, architekturou a módou jako teoretik umění, spisovatel a kurátor. Vystudoval dějiny umění na Karlově univerzitě v Praze a od roku 2009 je redaktorem pražského časopisu Dolce Vita. Je spoluzakladatelem tvůrčí skupiny OKOLO. Od roku 2009 připravil desítky projektů publikací a výstav, v Česku i v zahraničí. Je také autorem mnoha článků o designu a architektuře pro lokální i mezinárodní časopisy. Jeho články byly publikovány v takových mezinárodních časopisech, jako jsou Wallpaper, Modernism, Damn, Cool Hunting, Domus, Architonic, Mark, Frame, Form, A10 a SightUnseen. Spolupracoval se značkami a institucemi Phillips de Pury, Casa Mollino, Gubi, Designblok, Tolix, Verreum, Form, Design Museum Holon, Depot Basel, Bratislava Design Week, Vienna Design Week, Ziba, Dox, Qubus, Maharam atd. Od roku 2013 přednáší dějiny designu na Scholastice založené v Praze. Adam Štěch byl také členem kolektivu 25. bienále grafiky v Brně 2012 (25th Biennale of Graphic Brno 2012) a několikrát byl externím členem poroty Akademie umění a designu v Praze. Má také vlastní relaci v českém Rádiu 1.

 

Jan Kloss (narozen 1982 v Praze)

Vystudoval grafický design a vizuální komunikaci na Akademii umění, Architekturu a design v Praze. Aktivně pracuje v oblasti užitého grafického designu. Zaměřuje se na design logotypů a značek společností, design plakátů, obalů CD, navigačních systémů, tisk online prezentací, knihy a časopisy. Dosud je jedním z jeho největších úspěchů spolupráce s českou obuvnickou firmou Botas, se kterou začal spolupracovat už jako student Akademie. Kloss byl společně s Jakubem Koroušem hlavním designérem společnosti Botas 66. Je úspěšným specialistou v oblasti designu obuvi stejně jako grafického designu a prací spojenou s marketingem. Kromě žitého grafického designu se zabývá fotografováním a hudbou (vystupuje pod jménem DJ Zerwox a aktivně hraje ve skupinách Kaos Bros a No Requests!). Kloss pravidelně píše články pro mnohá tištěná a online média, své práce prezentuje na vlastních i kolektivních výstavách. Získal mnohá ocenění, nejvýznamnější z nich byly ceny z European Design Awards 2008 a Czech Grand Design 2008. Založil tvůrčí skupinu Pedal projects a je členem tvůrčí skupiny OKOLO. Vyučuje grafický design na Pražském umělecké škole Scholastika. http://www.scholastika.cz/o-scholastice/  

www.okoloweb.cz
www.europeandesignstories.com

www.dolcevita.cz

Organizace Design Cabinet CZ představuje projekt Mladí a úspěšní. Pojednává o mladých českých návrhářích, kteří obdrželi v soutěžích studentského designu (1991-2013) nejvyšší ocenění. Současné výstavy Mladí a úspěšní se účastní 23 autorů a designérů (projekt bude pokračovat), kteří dnes mají svá vlastní studia, jsou členy významných designérských firemních týmů nebo působí jako pedagogové na univerzitách nebo na vyšších odborných školách. Zasahují svými návrhy všechny oblasti průmyslu i užitého umění a ovlivňují náš každodenní život ve všední den i svátek.

www.designcabinet.cz

www.studentskydesign.cz

Webová stránka Moskevské bienále designu je zde.

 

Místo konání:

Moskva, ul. Krymskij Val 10

Datum:

Od: 10.4.2017
Do: 17.4.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala