Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Animátoři z FAMU získali ceny na festivalu "Zlatá rybka"

Na Mezinárodním festivalu animovaných filmů pro děti a mládež "Zlatá rybka" v Gelendžiku získali čeští animátoři několik ocenění.

Ve dnech 20. - 30. září 2013 v ruském Gelendžiku probíhal 18. Mezinárodní festival animovaných filmů pro děti a mládež "Zlatá rybka" . Tato filmová přehlídka byla založena legendárním ruským animátorem Fjodorem Chitrukem, autorem příběhu o rázovitém medvědovi s nevšedně otevřeným myšlením Vinni Pucha, Vjačeslavem Kotěnočkinem, tvůrcem kresleného seriálu Jen počkej, zajíci!, a producentkou Viktorií Lukinovou. Putovala léta po ruských městech a před dvěma lety zakotvila v černomořském Gelendžiku. Z původně ruské přehlídky animovaného filmu se od té doby stal významný festival s mezinárodní soutěží, jenž každoročně představuje výběr toho nejlepšího a nejnovějšího ze světové animované produkce, kterou v kině divák téměř nezhlédne. Pozvání na festival pravidelně přijímají významní tvůrci i teoretici z oblasti kresleného filmu. Letos se kromě animace ruské, běloruské, ukrajinské představila i animace francouzská, německá, slovenská a česká.

Koncertem hudebních a tanečních skupin dětí v městském kině Burevestnik skončil týden kresleného filmu. Byly představeny nejlepší animované filmy, soutěžní a nesoutěžní programy, proběhla řada setkání s tvůrci a workshopy. Odborná porota v čele se spisovatelem a filmovým dramaturgem Vadimem Žukem ocenila a udělila Grand Prix loutkovému ruskému filmu Dárky černého havrana  režiséra Stěpana Birjukova ze studia Pilot  Alexandra Tatarského. Jedná se o dobrý a krásný příběh o tom, jak byl potrestán chamtivý gruzínský kníže a chudá rodina těžce pracujícího Goči mohla žít šťastně až do smrti... Ve snímku jsou velmi  zdařile zakomponovány prvky gruzínského folklóru.

Práce poroty,  jak zdůraznil její předseda Vadim Žuk, měla řadu úhlů pohledu: „Pro mě , jako člověka pracujícího se slovem je důležitý obsah, humanistická výpověď. A to může někdy zastínit i kouzlo filmu. Na rozdíl od dětské poroty ta profesionální má také své opodstatnění – i my dospělí jsme dětmi, dětmi včerejšího dne, jen o trochu chytřejší, zkušenější...“ Nejlepším filmem pro děti se stala  Sněhová vločka  režisérky, spisovatelky, výtvarnice a animátorky Natálie Černyševové ze studia Včela. Cenu za nejlepší režii získal ukrajinský snímek Sherlock Holmes a černí človíčci režiséra Alexandra Bubnova z filmového studia Buben.

Jako nejlepší debut byl oceněn český a slovenský film Pandy režiséra Matúše Vizára  z dílny pražské FAMU o výzvě k rozumnější správě života kolem nás a záchranu jedné z nejcennějších živočišných populací. Pandy chtějí vymřít, ale lidé jim to nechtějí dovolit, zachraňují je proti jejich vůli. Mezinárodní porota Zlaté rybky ocenila režisérovu snahu uchopit složité téma ve zkratce, na co nejjednodušším ideovém základě. Matúš Vizár byl porotou označen za objev a česko-slovenského režiséra budoucnosti.

Cenu za nejlepší studentskou  práci  získal  český režisér Jan Saska za krátkou animovanou grotesku o nepovedené bankovní loupeži Přepadení, rovněž z produkce FAMU. Cenu za výrazný umělecký dojem obdržela absolventka FAMU Aneta Žabková  za vtipný snímek «In vino verinas»  poukazující na tragikomičnost rodinného života založeného na stereotypech.

Cenu ruských filmových kritiků a Svazu kameramanů Ruska získala další česká  animace, opět z dílny FAMU - režiséra Jakuba Kouřila M.O., příběh osamělé babičky, která si pro zpestření svých dnů objedná poštou mechanického dědečka. Ruští kameramani a kritici ocenili, s jakým mistrovstvím výtvarně neobyčejně nadaný mladý český režisér kombinuje klasický hraný film s animovanými prvky.

Cenu primátora města Gelendžik získala ruská Pohádka chotanského koberce režisérky Natálie Berezovové. Petrohradský režisér Roman Sokolov obdržel  za film Přátelé speciální cenu Za lásku k bližnímu. Běloruský snímek režisérky a scénáristky Iriny Kodjukovové Jasný sokol byl odměněn speciální cenou Za výtvarné řešení. Film Anny Budanovové Urážka z uralského filmového studia v Jakatěrinburgu zaujal svým psychologickým zpracováním. Cenu Za oživení dětských fantazií získal ruský snímek režisérky Julie Aronovové ze studia Včela Moje maminka – letadýlko.  Dětská porota předala svou hlavní cenu ruskému režisérovi Sergeji Merinovovi ze studia Pilot za film Kohoutek a kočička.

Celkově lze říci, že český animovaný film z produkce FAMU výrazně zaujal a zabodoval a o řadě studentských filmů z dílny FAMU se hovořilo jako o skvostech. Potvrdilo se, že velcí čeští mistři kresleného filmu mají své důstojné pokračovatele.  Tyto zajímavé a vesměs pozitivní reakce ruských animátorů,  filmových kritiků  a  vědců jsou důkazem toho, že snaha pozvednout povědomí o živé české animované tvorbě má smysl.