Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Český lev 2020

Česká filmová a televizní akademie oznámila, kdo z herců a tvůrců se v letošním, už 27. ročníku Českého lva, utká o prestižní sošku. Na finálovém večeru, který se uskuteční 7. března v Rudolfinu a bude jím provázet Václav Kopta (54), budou mít nejvíce želízek v ohni zástupci filmu Vlastníci – ti mají celkem 12 nominací.

Nejlepším filmem mají šanci se vedle Vlastníků stát snímky Na střeše, Nabarvené ptáče, Staříci a Tiché doteky.

V kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli mají Vlastníci hned dvě nominantky – Dagmar Havlovou a Terezu Ramba, s nimi poměří síly Iva Janžurová za film Teroristka, Jenovéfa Boková za snímek Karel a já a Eliška Křenková za titul Tiché doteky.

Mezi herci Vlastníky coby Nejlepší herec v hlavní roli reprezentuje Jiří Lábus, dalšími jsou Alois Švehlík za Na střeše, Petr Kotlár za Nabarvené ptáče, Hynek Čermák za Národní třídu a Jiří Schmitzer za Staříky.

Podobná sestava filmů je nominována v kategorii režie – cenu vyhlížejí Václav Marhoul (Nabarvené ptáče), Jiří Mádl (Na střeše), Martin Dušek a Ondřej Provazník (Staříci), Jiří Havelka (Vlastníci) a Michal Hogenauer (Tiché doteky).