Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Vladimír Putin udělí Puškinovu medaili českému písničkáři Jaromíru Nohavicovi

Jaromíru Nohavicovi udělí ruský prezident Vladimir Putin Puškinovu medaili. Informace vyplývá z prezidentského výnosu, který ve středu na svých stránkách zveřejnily ruské ústřední úřady. Medaile mu bude udělena za zásluhy o upevnění přátelství, spolupráci mezi národy, sbližování a vzájemné obohacování národních kultur.

Ostravský rodák, vystupující již přes 40 let, patří k nejoblíbenějším českým písničkářům. Zpěvák, kytarista, harmonikář, básník a textař není populární jen v rámci České republiky, ale i v zahraničí (například v Polsku). Ve své tvorbě využil i texty velkých ruských básníků a bardů jako byl Bulat Okudžava či Vladimír Vysocký. Kromě jiného je i autorem protestsongů jako například Pánové nahoře či Mávátka. 

Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, humanitárních vědách, literatuře či jiných oborech umění. Třícentimetrová stříbrná medaile má na lícové straně profil ruského básníka Alexandra Sergejeviče Puškina, na rubu jeho podpis a pořadové číslo. Medaili dosud obdrželo přes 940 lidí, mezi kterými najdeme i Čechy (bývalý prezident Václav Klaus, předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka). 

Sám zpěvák se vyjádřil k udělení medaile následovně: „Ano, vím o tom. Žádnou medaili jsem ještě nedostal, ale pojedu tam. Vážím si toho, cenu převezmu. Podrobnosti zatím nevím.“

Fotografie: http://pod-ryukzakom.ru/jaromir-nohavica/