Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Výstava Český filmový plakát 1931-1948 v Petrohradu

Od 20. července do 16. září se v Petropavlovské pevnosti koná výstava českých filmových plakátů z let 1931-1948. Jedná se o filmové plakáty ze sbírky Muzea hlavního města Prahy.

V roce 1930 se začaly v kinosálech promítat zvukové filmy. V historii kinematografie tak začala nová éra. V souvislosti s tím se změnil i vzhled plakátů. Plakáty němých filmů, na kterých byly zpravidla zobrazovány vybrané scény z filmů, vystřídaly v roce 1930 koláže. Koláže spojovaly ukázky z vícera filmových scén či několik postav a byly doplněny jasnými barevnými prvky.

Nové filmové plakáty byly ve své době ze strany odborníků kritizovány. I přes kritiku však vyplňovaly svoji funkci velmi dobře. Díky výrazným barvám a „vtíravosti“ obrazů přitahovaly pozornost diváků a zároveň tak zajišťovaly příjmy pronajímatelům kinosálů.

Kromě plakátů standardní velikosti se začaly objevovat i úzké, podlouhlé plakáty (přibližně 95 cm na výšku a 30 cm na šířku), kterým se lidově říkalo nudle.

Na výstavě je k vidění 50 českých filmových plakátů z dob První republiky, Protektorátu Čechy a Moravy a krátkého částečně demokratického období let 1945-1948. K vidění nejsou pouze české filmové plakáty, ale i plakáty rakouských, britských, německých, sovětských, amerických, francouzských či japonských filmů.

Lístek je možné koupit pouze na místě, na pokladně muzea.