Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Premiéra divadelního představení „Švejk. Návrat“

26., 27., 28. 1. 2018 se na historickém jevišti Alexandrinského divadla uskuteční premiéra divadelního představení „Švejk. Návrat“ v režii Valerie Fokina.

Ztvárnění představuje moderní přehodnocení historie národního hrdiny dávných dob, Švejka, malého člověka, který se snaží přežít události První světové války. A kdo je tedy Švejk ve 21. Století? Nedobrovolný účastník spousty válek, vtlačený do konfrontací ze všech stran, který se stejně jako v minulosti snaží přežít a zachovat si rozum v absurdní skutečnosti. Bez ztráty své groteskní jednoduchosti a naivity se dnes stává skutečným hrdinou naší doby.

Vstupenky lze zakoupit na webu Alexandrinského divadla.

Kromě představení je připraven i zajímavý doprovodný program:

23. ledna v 19:30 speciální program zahájí básník a spisovatel  Dmitry Bykov, který pohovoří na téma „Švejk a jeho proměna. Poslední hrdina Rakousko-Uherska“. 

24. ledna v 18:00 se uskuteční beseda znalce ruského jazyka Maxima Krongauza a dramaturga Juria Klavdieva na téma „Obscénní slovní zásoba v kultuře“.

25. ledna v 18:30 ve foyer Nového jeviště proběhne zahájení výstavy „Švejk dle Josefa Lady“, malíře a autora známých ilustrací k románu J. Haška, jehož obraz Švejka proslavil tuto postavu po celém světě. Výstava je pořádaná ve spolupráci s Generálním Konzulátem ČR v Petrohradě.

27. ledna v 17:00 se uskuteční setkaní s dramaturgem Taťanou Rachmanovou, která je autorkou činoherního představení dle motivů románu Jaroslava Haška „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“, které se stalo literárním základem představení Valerie Fokina „Švejk. Návrat“.