Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Michal Viewegh a Martin Vopěnka v soutěži Čte celý Petrohrad o nejlepšího zahraničního spisovatele

Byl zahájen 9. ročník soutěže Čte celý Petrohrad, a to ve dvou kategoriích: „Nejlepší zahraniční spisovatel, jehož díla nebyla vydána v ruském překladu“ a „Nejlepší zahraniční spisovatel, jehož díla byla vydána v ruském překladu“. Českou republiku letos reprezentují spisovatelé Michal Viewegh s povídkou Andělé všedního dne a Martin Vopěnka za knihu Nová planeta.

Celá soutěž je založená na hlasování široké veřejnosti, internetové hlasování bude trvat až do konce roku 2017, hlasovat je možné zde https://pl.spb.ru/projects/readers-2017/poll/.

Podle výsledků soutěže z loňského roku byl nejlepším spisovatelem, jehož dílo vyšlo v ruském překladu, Čech Antonín Bajaja (Zvlčení). Na třetím místě v kategorii nejlepšího spisovatele, jehož dílo nebylo vydáno v ruštině, se umístil Miloš Urban se svojí knihou Praga Piccola.

V rámci soutěže Čte celý Petrohrad proběhne také soutěž v uměleckém překladu. Loni se jí zúčastnilo 18 překladatelů z češtiny, z nich se stal nejlepším Alexandr Arťuchin, mimo jiné vítěz překladatelské soutěže Sussany Roth, kterou pořádalo v roce 2016 České centrum.