Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.9.2016    |    4.10.2016

Retrospektiva Jiřího Menzela. Nižnij Novgorod

Retrospektiva Jiřího Menzela v Nižním Novgorodu bude zahájena 20. září za účasti velvyslance České republiky v Rusku, Vladimíra Remka. Na ukázku byly vybrány snímky představující dílo režiséra Menzela z období let 60' až 80'. Retrospektiva se uskuteční v Arzenálu Nižgorodského Kremlu.

26.9.2016    |    9.10.2016

Jan Fečo - turné po Rusku

Český jazzový hudebník Jan Fečo (kontrabas) se zúčastní turné Shenel Jones s kvartetem Alexeje Podymkina. V průběhu turné se uskuteční vystoupení v Moskvě, Jaroslavli, Novgorodě, Nižním Novgorodě a Rybinsku.

20.9.2016    |    2.10.2016

Václav Havel (1936 – 2011). Život a tvorba v černobílé a barevné fotografii

Společná výstava Českého centra v Moskvě, Knihovny Václava Havla v Praze a Velvyslanectví České republiky v Ruské federaci představená ve fotografiích českých fotografů spojených tématem portrétů Václava Havla, se bude konat ve Niznegorodském státním výstavním komplexu.

22.9.2016    |    5.10.2016

Retrospektiva Jiřího Menzla. Petrohrad

22. září proběhne v kině Rodina projekce filmu Ostře sledované vlaky, který v Petrohradě zahájí retrospektivu významného českého režiséra. Jiří Menzel osobně představí svůj film a po jeho skončení bude odpovídat na otázky publika. Do Petrohradu přijede jako host festivalu Message to man, v rámci kterého povede seminář na Institutu filmu a televize a prezentaci knihy Tak nevím v knihkupectví Porjadok slov.

19.9.2016    |    5.10.2016

Retrospektiva Jiřího Menzela v Moskvě

V rámci každoročních retrospektiv významných českých filmových tvůrců bude v letošním roce představena tvorba Jiřího Menzela a to za jeho osobní účasti. Projekce filmů bude doprovázet biografická výstava filmaře, besedy, lekce a semináře pro mladé filmové tvůrce a prezentace s autogramiádou čerstvého ruského vydaní Menzelovy knihy fejetonů Tak nevím.

6.9.2016    |    29.9.2016

Mongolsko 1957 -1963. Historické fotografie Lumíra Jisla

Cyklus 113 prací významného českého archeologa z oblasti Mongolska z přelomu 50. a 60. let 20. století, které představují ve svém žánru světový unikát. Během akce vystoupí s několika příspěvky religionista doc. Bělka z Masarykovy univerzity v Brně a prezentovány budou Jislovy deníky z terénních výzkumů v Mongolsku a Číně a jeho dosud nezveřejněné Jislovy filmové materiály. Akce je pořádána ve spolupráci s Ústavem religionistiky FF MU Brno, Velvyslanectvím České republiky v Rusku a Velvyslanectvím Mongolska v Rusku.

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

23. 09. 2016

Zahájení retrospektivy Jiřího Menzela

19. září byla v Moskvě zahájena retrospektiva filmů Jiřího Menzela. Zahájení se zúčastnil i režisér, který představil svůj oscarový snímek "Ostře sledované vlaky". V den zahájení mohli diváci v kině Pionýr zhlédnout výstavu "Rozmarná léta Jiřího Menzela" obsahující fotografie z osobního archivu, včetně plakátů a citací z filmů, které byly na retrospektivě prezentovány.

23. 09. 2016

Workshop Jiřího Menzela v Akademii N. Michalkova

20. září se na Akademii N. Michalkova uskutečnil mistrovský kurz Jiřího Menzela s mladými tvůrci. Během několika hodin mistr shrnul vzpomínky na dětství, přátelství s Věrou Chytilovou a studium u Otakara Vávry. Ke konci setkání se připojil i Nikita Michalkov, kterého s Jiřím Menzelem pojí mnohaleté přátelství.

16. 06. 2016

Festival domácích a školních divadel

21. května v sálu Českého centra proběhl Festival domácích a školních divadel, jehož speciálním hostem bylo loutkové představení Staré pověsti české. Během celého dne na improvizovaném jevišti s nejrůznějšími inscenacemi vystupovali soubory z Moskvy a Moskevské oblasti. V sálu byl také připraven trh s ručně dělanými výrobky, koutek s workshopy pro děti a v divadelním bufetu se prodávalo drobné občerstvení. Nehledě na to, že počasí nebylo příznivé, tato dětská slavnost byla veselá a zanechala ve všech návštěvnících příjemné vzpomínky.

16. 06. 2016

Zahájení výstavy Viktora Koláře v Centru fotografie bratří Lumiérů

14. června byla v Centru fotografie bratří Lumiérů slavnostně zahájena výstava českého fotografa dokumentární tvorby Viktora Koláře. Na vernisáži vystoupili s uvítací řečí zástupce velvyslance ČR Petr Kroužek, ředitel Českého centra v Moskvě Marek Havlíček, ředitelka Centra fotografie br. Lumiérů Olga Danilina a kurátorka fotografických výstav, odborný asistent Vědecko-výzkumného institutu Ruské akademie umění Irina Čmyreva. Speciálně pro tento večer natočil Viktor Kolář video, kde přivítal všechny návštěvníky galerie. Na konci června přijede sám fotograf do Moskvy, kde uspořádá několik workshopů a během komentované prohlídky výstavy povypráví příběh svých fotografií

Videa

Video placehodler