Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.2.2018

Přednáška Sbírky Pražského hradu

Druhá přednáška kurátora sbírek Pražského hradu a historika umění PhDr. Jaroslava Sojky, Ph.D. je věnována přiblížení toho nejlepšího, co tvoří podstatu sbírek Pražského hradu. Ať se již jedná o tak vzácné předměty, jakými jsou korunovační klenoty nebo pohřební textilie z královské hrobky. Dále budou prezentovány příklady těch nejlepších obrazů z fondu Pražského hradu a jeho Obrazárny ale též mnohé příklady užitého umění. Přednáška je věnována právě kráse užitého umění, aniž by byly opomenuty význam a funkce předmětů a přiblíženy osudy osob s nimi spojených. Posluchači lépe poznají předměty spojené s Karlem IV., Marií Terezií nebo Tomášem G. Masarykem.

21.2.2018

Přednáška Pražský hrad očima historika umění

Kurátor sbírek Pražského hradu a historik umění PhDr. Jaroslav Sojka, Ph.D. v první přednášce přiblíží stavební vývoj Pražského hradu, slohové proměny jeho exteriérů i interiérů. Přednáška bude doprovázena kvalitními fotografiemi míst, kam se ne každý návštěvník dostane. Snahou je přiblížit genius loci Pražského hradu a všední i sváteční dny srozumitelnou i živou formou.

7.2.2018    |    1.3.2018

Bílá emigrace v československé filmové tvorbě

Retrospektivní program československé kinematografie, připravený Českým centrem Moskva ve spolupráci s Národním filmovým archivem České republiky, bude zahájen výběrem čtyř filmů vytvořených v letech 1929 až 1943 za účasti ruských herců, kteří opustili Rusko po roce 1917.

9.2.2018    |    25.3.2018

Výstava Charta 77 v moskevském Memoriálu

Při příležitosti loňského výročí podpisu Prohlášení Charty připravilo České centrum v Moskvě ve spolupráci s centrem Mezinárodní Memoriál pro moskevské publikum expozici Charta 77. Výstava je připomínkou této neformální občanské iniciativy kritizující nedodržování lidských a občanských práv v tehdejším Československu.

15.12.2017    |    31.5.2018

Překladatelská soutěž Susanny Roth 2018

České centrum Moskva vyhlašuje 5. ročník Mezinárodní překladatelské soutěže Susanny Roth, určené pro mladé překladatele z českého jazyka. Jejím cílem je podpora mladých zahraničních překladatelů a bohemistů, stejně jako podpora českých autorů v jejich přístupu k zahraničním čtenářům.

23.11.2017    |    25.2.2018

Poklady Pražského Hradu

Od 24. listopadu do 25. února 2018 si Vás Státní historické muzeum ve spolupráci se Správou Pražského hradu dovolují pozvat na výstavu „Poklady Pražského hradu“. Výstava navazuje na úspěšnou prezentaci sbírek Moskevského Kremlu na Pražském hradě. V rámci doprovodného programu proběhne též několik komentovaných prohlídek a přednášek s autorem výstavy a kurátorem sbírek Pražského Hradu, historikem umění PhDr. Jaroslavem Sojkou, Ph.D.

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

03. 02. 2018

Zpíváme si s Masarykem

3. února se ve slavnostní síni Historického muzea v rámci výstavy Poklady Pražského hradu uskutečníl hudební večer Zpíváme si s Masarykem. Program koncertu se skládá z oblíbených českých, moravských a slovenských písní Tomáše G. Masaryka.

21. 11. 2017

Festival současného filmu Czech In 2017

Od 21. do 27. listopadu se v Moskvě konal Festival nového českého filmu Czech IN, který se stal již tradiční součástí programu Českého centra v Moskvě. Fotografie: Světlana Švarc a Daniil Safronov

08. 11. 2017

Cirk La Putyka: představení v Petrohradě

5. listopadu 2017 český divadelní soubor Cirk La Putyka v rámci festivalu Velkého divadla loutek (Bolšoj těatr kukol) představilo hostům a obyvatelům Petrohradu jedno ze svých fascinujících vystoupení s názvem Biograf. Představení je založeno na divadelní hře současného českého dramaturga Františka Karla Tománka. Fotografie: Petr Husička

Videa

Video placehodler